2019 Llandudno Open Event

The 2019 Llandudno Open Championship will be held at Llandudno Sailing Club.

The Llandudno Open Championship is a new 2 day event. In this, it’s first year, the Llandudno Open Championship is open to the following classes:

  • GP14
  • Solutions
  • Scorpions
  • Hornets

Date: Saturday 27th and Sunday 28th April 2019

Costs:

Double hander Early Entry Fee : £30   thereafter £35

Single hander Early Entry Fee : £25     thereafter £30

Early Entry Cutoff 22nd March 2019

 

Notice of Race

The Notice of Race for each class can be downloaded below:

2019 LlSC Open –  NOR

 

 

Sailing Instructions and Course Card

The SI’s for the championship can be downloaded below:

Event Sailing Instructions (SI’s)

Course Card

2019 LlSC Open – Under 18s Consent Form

 

Solutions Entry List

Sail no. Sailor Sailors club
409 Richard Horovitz Llandudno
445 josh hamer Glossop
456 Martin Tubb Leigh and Lowton
440 Paul Nix Glossop
455 Kathryn Clark Delph
458 Kevin Clark Delph
447 Ian Ramsay PDSC

 

GP14 Entry List

Sail no. Helm Helms club Crew Crews club
14201 Hugh Devereux Budworth Sailing Club Malcolm Bird Budworth Sailing Club
14000 Julia West Leigh and Lowton SC Joe Hartigan Leigh and Lowton SC
TBC James Goodfellow Harwich Town SC Rick Cornes Harwich Town SC
13933 Zena Martin Bolton SC Leanne Pilkington Bolton SC
142302 Tim Jones Bolton SC Dales Knowles Hoyhead DC
13693 Ben Iliffe Northampton SC Richard Abendstern Northampton SC
14217 Mark Platt Bolton SC Sam Platt Bolton DC
14206 Andy Smith Bassenthwaite SC Phil Hodgkins Bassenthwaite SC
13263 Keith Budden Trimpley SC Ben Roberts Trimpley SC
13316 James Ward Papercourt SC Richard Whitehill Papercourt SC
13838 Justin Smith Wynemouth SC Michelle Evans Chase SC
13705 Nick Brandon South Staffs SC Lisa Carpenter South Staffs SC
14157 Lawrance Creaser Hayling Island Jane Kearney South Stafs SC

 

Scorpions Entry List

Sail no. Helm Helms club Crew Crews club
2044 Steven Walker Pennine SC Jerry Hannabuss Pennine SC
1947 Richard Jones Llandudno SC Phil Roberts Llandudno SC
2024 Tom Jeffcoate Nottingham Tim Hartley Nottingham
2042 Andy McKee Dovestone SC Stephen Graham Northampton SC
2029 Carl Jones Llandudno SC TBC
1863 Ian Dooley Torpoint Mosquito Sailing Club T B
2026 Chris Massey Hollingworth Lake Sailing Club Tom Daniels Hollingworth Lake Sailing Club
1974 Adrian Hall N/a Tommy Hall
1977 Colin Keogh Llandudno
1978 David Poore Pennine SC David Orrell Pennine SC

 

Hornets Entry List

Sail no. Helm Helms club Crew Crews club
2180 Stephen Harrison Shotwick Elizabeth Harrison shotwick
2115 Jo Powell Port Dinorwic Sailing Club Richard Roberts Port Dinorwic Sailing Club
2156 Mike Owen South Staffs SC Lawrence Hartness South Staffs SC