2018 Sailing Calendar

Day Date Race/Event Start High Water Race Officer Rescue
Lead 1
Rescue Crew 1 Rescue
Lead 2
Rescue Crew 2 Race Manager
Sun 18 Mar Shakedown race 11:00 11:16 C Jones A Golov T O’Driscoll P Fisk
Sun 25 Mar First out trophy 10:00 05:52 R Hearn S Gibson J Rye P Fisk
Sun 01 Apr Easter egg cup 10:00 12:13 E Farrel Snr I Maclaverty O Gibson P Fisk
Sun 08 Apr Salisbury series 1&2 11:00 05:15 K Parvin R Davies K Farrell P Fisk
Sun 15 Apr Salisbury series 3&4 11:00 11:12 J Brown P Fisk T Bond P Fisk
Wed 18 Apr Chamber of Trade 1&2 07:00 01:02 J Shelley M Hattersley TBA P Fisk
Sun 22 Apr Salisbury series 5&6 11:00 04:29 G Roberts P Roberts Eddie Farrell P Moreton
Wed 25 Apr Chamber of Trade 3&4 07:00 10:32 A Bluff M Jaggers A Bowers P Moreton
Sat 28 Apr Solution & Scorpion 11:25 10:31 P Moreton
Sun 29 Apr Solution & Scorpion 10:55 11:12 P Moreton
Wed 02 May Chamber of Trade 5&6 07:00 01:03 P Moreton J Loughran G Williams P Moreton
Sun 06 May Salisbury series 1&2 11:00 03:38 R Jones D Wilde J Leach P Moreton
Wed 09 May Chamber of Trade 7&8 07:00 07:10 A Golov K Parvin D Cook P Moreton
Sat 12 May Push the boat out 12:00 12:00 G Roberts
Sun 13 May Salisbury series 3&4 11:00 09:59 M Jackson J Luke E Luke M Jackson
Wed 16 May Chamber of Trade 9&10 07:00 12:00 E Hillier C Spillane T O’Driscoll M Jackson
Sat 19 May GP Training Weekend 12:00 12:00
Sun 20 May Salisbury series 5&6 11:00 03:20 A Golov A Bowers J Morris M Jackson
Wed 23 May Chamber of Trade 11&12 07:00 06:55 P Roberts G Roberts S Gibson M Jackson
Sat 26 May Club Training Day-1 12:00 12:00 G Roberts
Sun 27 May 2 day event 11:00 10:08 I Maclaverty J Cockorill M Jackson
Mon 28 May 2 day event 11:00 10:50 S Hatherway J Rye M Jackson
Wed 30 May Chamber of Trade 13&14 07:00 12:07 M Jaggers A Bluff J Toovey M Jackson
Fri 01 Jun Club Social Sail 12:00 12:00 TBA
Sat 02 Jun Club Training Day-2 12:00 12:00 G Roberts
Sun 03 Jun Constable Trophy 1 10:00 02:31 J Shelley G Williams J Luke P Fisk D Wilde J Shelley
Wed 06 Jun Chamber of Trade 15&16 07:00 04:58 R Davies J Loughran J Leach J Shelley
Sat 09 Jun CYRC 12:00 12:00 R Hearn
Sun 10 Jun Salisbury series 7&8 11:00 08:30 P Braden E Farrel Snr T Bond J Shelley
Wed 13 Jun Summer Series 1&2 07:00 11:19 J Brown C Spillane J Morris J Shelley
Sat 16 Jun Club Training Day-3 12:00 12:00 G Roberts
Sun 17 Jun Club Training Day-4 12:00 12:00 G Roberts
Sun 17 Jun Salisbury series 9&10 11:00 02:17 TBA D Wilde TBA J Shelley
Wed 20 Jun Mid Summer Trophy 07:00 05:13 P Moreton J Luke A Bowers J Shelley
Fri 22 Jun Only Girls Afloat 12:00 12:00 Rosy Hearn
Sat 23 Jun Optional Training Day 12:00 12:00 TBA
Sun 24 Jun Salisbury series 11&12 11:00 08:53 M Jackson S Gibson O Gibson J Shelley
Mon 25 Jun NO SAILING 12:00 12:00
Mon 02 Jul NO SAILING 12:00 12:00
Wed 04 Jul Summer Series 3&4 07:00 03:28 P Fisk J Loughran E Luke R Davies
Fri 06 Jul Only Girls Afloat 12:00 12:00 Rosy Hearn
Sat 07 Jul Club Training Day-5 12:00 12:00 G Roberts
Sun 08 Jul Salisbury series 13&14 12:00 06:40 R Jones J Rye T O’Driscoll R Davies
Wed 11 Jul Summer Series 5&6 07:00 10:15 A Bluff M Jaggers D Wilde R Davies
Sat 14 Jul Club Training Day-6 12:00 12:00 G Roberts
Sun 15 Jul Boucher trophy 1 10:00 01:13 C Jones A Golov J Cockorill M Jackson T Bond R Davies
Wed 18 Jul Summer Series 7&8 12:00 03:44 J Shelley R Hearn G Brown R Davies
Fri 20 Jul Club Social Sail 12:00 12:00 TBA
Sun 22 Jul Salisbury series 15&16 12:00 07:55 K Parvin R Davies J Rye R Davies
Wed 25 Jul Summer Series 9&10 07:00 10:33 P Braden C Spillane S Hatherway R Davies
Sat 28 Jul Dee Sailing Club 12:00 12:00
Sun 29 Jul Williams Series 1&2 11:00 12:41 P Moreton J Brown J Leach J Brown
Wed 01 Aug Summer Series 11&12 07:00 02:19 E Hillier M Hattersley TBA J Brown
Fri 03 Aug Only Girls Afloat 12:00 12:00 Rosy Hearn
Sun 05 Aug Williams Series 3&4 12:00 05:26 Eddie Farrell E Farrel Snr J Brown
Wed 08 Aug Summer Series 13&14 07:00 09:05 M Jaggers A Bluff J Morris J Brown
Sun 12 Aug Paul Moreton Trophy 10:00 12:10 G Roberts P Roberts D Cook J Brown
Wed 15 Aug Summer Series 15&16 07:00 02:27 R Jones G Brown O Gibson J Brown
Fri 17 Aug Only Girls Afloat 12:00 12:00 Rosy Hearn
Sun 19 Aug Williams Series 5&6 11:00 05:58 J Shelley R Horovitz J Toovey J Brown
Sun 26 Aug 2 day event 11:00 11:46 C Jones I Maclaverty J Cockorill K Parvin
Mon 27 Aug 2 day event 11:00 12:17 A Bowers J Luke E Luke K Parvin
Sun 02 Sep Constable Trophy 2 10:00 03:49 M Jackson P Braden G Brown P Fisk J Rye K Parvin
Sun 09 Sep Williams Series 7&8 11:00 11:10 P Moreton G Williams T O’Driscoll K Parvin
Sun 16 Sep Williams Series 9&10 11:00 04:07 K Parvin J Brown K Farrell K Parvin
Sun 23 Sep RNLI Trophy 10:00 10:50 R Jones S Gibson S Hatherway K Parvin
Sun 30 Sep Williams Series 11&12 11:00 02:35 A Golov C Jones G Brown K Parvin
Sun 07 Oct Williams Series 13&14 11:00 10:10 Eddie Farrell G Williams J Leach M Jaggers
Sun 14 Oct Boucher trophy 2 10:00 02:43 TBA E Farrel Snr TBA J Shelly C Spillane M Jaggers
Sun 21 Oct Mini Icicle Series 1&2 11:00 09:44 J Brown P Fisk D Wilde M Jaggers
Sun 28 Oct Mini Icicle Series 3&4 11:00 12:36 R Hearn J Shelley I Maclaverty M Jaggers
Sun 04 Nov Mini Icicle Series 5&6 11:00 08:02 P Roberts G Roberts O Gibson M Jaggers
Sun 11 Nov UKOBA Trophy 10:00 12:37 P Moreton M Jackson J Morris M Jaggers
Sun 18 Nov Mini Icicle Series 7&8 11:00 07:07 R Davies S Hatherway J Luke M Jaggers
Sun 25 Nov Mini Icicle Series 9&10 11:00 11:41 P Braden P Fisk R Horovitz M Jaggers