2017 Race Calendar

Day Date Race/Event Start High Water Race Officer Rescue
Lead
Rescue Crew Race Manager
Sun 02 Apr Shakedown race 11:00 03:28 P Moreton P Fisk A Bowers P Fisk
Sun 09 Apr First Out Trophy 11:00 05:18 Rosie Hurn M. Jaggers Jennifer Rye P Fisk
Sun 16 Apr Easter Tankard 11:00 02:33 R Whittaker Chris Spillane C Wolfendale P Fisk
Wed 19 Apr Chamber of Trade 1&2 07:00 05:07 J Brown David Williams David Williams P Fisk
Sun 23 Apr Salisbury series 1&2 11:00 09:08 P Roberts R Horovitz D Wilde P Fisk
Wed 26 Apr Chamber of Trade 3&4 07:00 11:41 G Roberts David Williams David Williams P Fisk
Sat 29 Apr Salisbury series 3&4 11:00 02:24 Kit Edwards S.Hatherway J Leach P Fisk
Wed 03 May Chamber of Trade 5&6 12:00 05:34 J Shelley David Williams David Williams M Jackson
Sat 06 May Training 12:00 08:33
Sun 07 May Salisbury series 5&6 11:00 09:27 A Bowers Ed Farrell M Farrell M Jackson
Wed 10 May Chamber of Trade 7&8 07:00 11:42 T O’Driscoll David Williams David Williams M Jackson
Sat 13 May Training 09:30 01:05
Sun 14 May Constable Trophy 1 11:00 01:37 T Lockett M Jackson C Smith M Jackson
Wed 17 May Chamber of Trade 9&10 07:00 03:37 Stuart Gibson David Williams David Williams M Jackson
Sat 20 May Push the Boat Out 09:00 07:00
Sun 21 May Salisbury series 7&8 11:00 07:25 Jon Luke M Roberts J Leach M Jackson
Wed 24 May Chamber of Trade 11&12 07:00 10:33 R Whittaker David Williams David Williams M Jackson
Sun 28 May Boucher Regatta Open 11:00 01:22 Rosie Hearn Dan Cook R Loughran M Jackson
Wed 31 May Chamber of Trade 13&14 07:00 04:06 A Bluff David Williams David Williams P Moreton
Fri 02 Jun Ladies social sign up 07:00 12:00 R Hearn
Sat 03 Jun Training & Social sailing 09:00 06:47
Sun 04 Jun Training & Social sailing 09:00 07:55
Sun 04 Jun Salisbury series 9&10 11:00 07:55 K Parvin G Roberts Jennifer Rye P Moreton
Wed 07 Jun Chamber of Trade 15&16 07:00 10:44 P Moreton David Williams David Williams P Moreton
Sat 10 Jun Training & Social sailing 09:00 12:12
Sun 11 Jun Hayton Trophy 11:00 12:46 M Tomkins J Shelley I MacLaverty P Moreton
Wed 14 Jun Chamber of Trade 17&18 07:00 02:33 Rosie Hearn David Williams David Williams P Moreton
Sat 17 Jun Training & Social sailing 09:00 12:00
Sun 18 Jun Salisbury series 11&12 11:00 06:13 P Moreton M Jaggers Anna Lloyd P Moreton
Wed 21 Jun Mid Summer Trophy 07:00 09:21 S Catherall David Williams David Williams P Moreton
Sat 24 Jun Training & Social sailing 09:00 12:00
Sun 25 Jun Llandudno Triathalon 12:00 12:00 P Moreton
Wed 28 Jun Sumner Series 1&2 07:00 02:50 Gus Lees David Williams David Williams S Catterall
Sat 01 Jul Training & Social sailing 09:30 12:00
Sun 02 Jul Salisbury series 13&14 11:00 06:40 Rob Davies R Horovitz J Loughran S Catterall
Wed 05 Jul Sumner Series 3&4 07:00 09:36 E Hiller I MacLaverty C Spillane S Catterall
Fri 07 Jul Ladies social 07:00 12:00 R Hearn
Sun 09 Jul Paul Moreton Trophy 11:00 11:53 Phil Braden Andrei Golov G Abed S Catterall
Wed 12 Jul Sumner Series 5&6 07:00 01:37 A Bowers P Roberts Z Blomeley S Catterall
Sun 16 Jul Salisbury series 15&16 11:00 04:31 Chris Spillane S Hatherway P Lloyd S Catterall
Wed 19 Jul Sumner Series 7&8 07:00 07:56 J Shelley S Gibson L Moreton S Catterall
Sun 23 Jul Club Training 11:00 11:20 P Moreton
Wed 26 Jul Sumner Series 9&10 07:00 01:42 Gus Lees Phil Braden Ollie Gibson J Shelley
Fri 28 Jul Ladies social 07:00 12:00 R Hearn
Sun 30 Jul Williams Series 1&2 11:00 04:44 M Jackson S Hatherway R Loughran J Shelley
Wed 02 Aug St Georges Hotel Trophy 07:00 08:06 K Edwards R Horovitz D Wilde J Shelley
Fri 04 Aug Ladies social 07:00 12:00 R Hearn
Sun 06 Aug Williams Series 3&4 11:00 10:59 Rosie Hearn P Roberts Ewan Luke J Shelley
Wed 09 Aug Sumner Series 11&12 07:00 12:40 J Brown I MacLaverty J Leach J Shelley
Sun 13 Aug Williams Series 5&6 11:00 03:11 Andrei Golov M Roberts Tracy Bond J Shelley
Wed 16 Aug Sumner Series 13&14 07:00 06:17 Gus Lees A Bluff Anna Lloyd J Shelley
Fri 18 Aug Ladies social 07:00 12:00 R Hearn
Sat 19 Aug Club Youth Racing Circuit 09:00 12:00
Sun 20 Aug Junior Training 09:30 10:32
Sun 20 Aug Club Training 09:30 10:32 K Parvin
Wed 23 Aug Sumner Series 15&16 07:00 12:38 E Hiller C Spillane G Abed J Shelley
Sun 27 Aug RNLI Trophy 11:00 03:11 R Whittaker Jon Luke C Wolfendale Rob Davies
Sun 03 Sep Williams Series 7&8 11:00 09:57 J Shelley C Smith Angus Smith Rob Davies
Sun 10 Sep Williams Series 9&10 11:00 02:03 Kit Edwards Ed Farrell D Wilde Rob Davies
Sat 16 Sep Barts Bash 11:00 12:00
Sun 17 Sep Club Training 11:00 09:23 S Catterall
Sun 24 Sep Winfield Trophy 11:00 01:57 R Whittaker Dan Cook J Cockrill Rob Davies
Sun 01 Oct Williams Series 11&12 11:00 08:34 Rob Davies Stuart Gibson Tracy Bond Rob Davies
Sun 08 Oct Constable Trophy 2 11:00 01:01 M Wigsall Andrei Golov L Moreton Rob Davies
Sun 15 Oct Club Training 11:00 08:07 P Fisk
Sun 22 Oct Williams Series 13&14 11:00 12:55 S Catherall Phil Braden S Gibson J Brown
Sun 29 Oct Mini Icicle Series 1&2 11:00 05:50 G Roberts Ed Farrell P Lloyd J Brown
Sun 05 Nov Mini Icicle Series 3&4 11:00 10:59 M Jaggers Jon Luke Tracy Bond J Brown
Sun 12 Nov UKOBA Trophy 11:00 05:54 A Bowers P Fisk I MacLaverty J Brown
Sun 19 Nov Mini Icicle Series 5&6 11:00 11:01 J Brown R Horovitz J Loughran J Brown
Sun 26 Nov Mini Icicle Series 7&8 11:00 03:50 S Catherall K Parvin G Abed J Brown